BRÁNIČNÍ KÝLA

Brániční kýla ( hernia hiati  oesophagei, z lat.) patří mezi tzv. vnitřní kýly . Jedná se chorobný stav , kdy se různě velká část žaludku dostává otvorem v bránici do hrudníku .  Žaludek je  přitom za normálních okolností kompletně  umístěn pod bránicí  v dutině břišní . Tento stav provází nejčastěji pálení žáhy a návrat žaludečního obsahu zpátky do jícnu, potíže se zvýrazňují  při předklonu či vleže po konzumaci jídla. V případě objemných  kýl, kdy se do hrudní dutiny dostává téměř celý žaludek, se mohou přidávat  i dechové obtíže, tlaky na hrudi .  Kyselý žaludeční obsah se dostává do jícnu ( tzv. reflux ), jeho sliznice je poškozována opakovaným poleptáním a mohou vznikat záněty dolní části jícnu . Pokud není zánět adekvátně léčen zvyšuje se  riziko nádorového zvrhnutí .  Samotný žaludek je ohrožen tvorbou vředu , který se může projevit  mj. krvácením do trávicího traktu.

Nejjednodušším (i když ne zcela příjemným) vyšetřením k průkazu brániční kýly je esofagoduodenogastroskopie , kdy kromě kýly lékař odhalí i ev. změny sliznice jícnu a žaludku, v nejasném případě odebere vzorky tkáně na vyšetření pod mikroskopem. Další metodou , zvláště pokud se již plánuje operace, je polknutí speciální kontrastní látky a postupné rentgenování jícnu a žaludku.

A. Neoperační léčba pomocí léků  tlumících tvorbu žaludeční kyseliny a léků podporujících stahy jícnového svěrače se zahajuje u všech pacientů . Pokud je tato konzervativní léčba neúspěšná ,   je nutná operace .

B. Operační léčba spočívá ve zúžení rozšířeného otvoru v bránici  a vytvoření jakési manžety obtočením horní části žaludku kolem dolní části jícnu  – operace je odborně označována jako  fundoplikace.  Operace může být provedena :

1. klasicky řezem v nadbříšku  

2. laparoskopicky –  dnes standartní postup , přináší všechny výhody laparoskopie

                                                   

.